TALLINNA VANALINN EHK KÕNELUSED KUMMITUSTEGA

Pildid: Maarja Säre
Fotod: Peeter Säre
Tallinna Kultuuriväärtuste Amet
Muinsuskaitseinspektsioon

Väga kasulik raamat lastele ja noortele ja miks mitte ka vanematele. Väga lihtsalt, aga samas ka huvitavalt ja piisavalt on kirjeldatud elu-olu keskaegses Tallinnas.
Raamat on kirjutatud selles võtmes, et poiss nimega Mattis uuristas oma vanalinna kodus seina ja siis ilmus välja keskaegse jõuka linnakodaniku (Gerd) kummitus, kes hakkas talle vanalinna ehitisi tutvustama ning rääkima tolleaegsest igapäevaelust.
Üheskoos käiakse läbi tähtsamad objektid, vaadatakse Vana-Toomast, käiakse raekoja platsil, räägitakse raekojast, kus otsustati kõigi tähtsate linna asjade üle, raehärradest ning sellest, kuidas keskaegses Tallinnas käis linna valitsemine.
Kaupmeeste ja käsitööliste teema on eraldi peatükis. Mina näiteks ei teadnud, et Mustpeade vennaskond (asukoht Pikk t. 26) oli ühing, kuhu kuulusid noored vallalised kaupmehed. Muide nende kaitsepühak, üha Mauritius, oli mustanahaline ja selleks on ka vapil kujutatud mustanahaline mees.
Linnaelu oli kirju – leidus käsitöölisi, ka vaesemat rahvast, sante ja kerjuseid, muidugi ka kurjategijaid.
Ühes peatükis käsitletakse keskaegseid elamuid, näidatud majade ehitust ning küttesüsteemi. Valitsev ehitusstiil keskaegses Tallinnas oli gooti stiil, mida iseloomustavad teravatipulised kaared.
Üks peatükk viib Niguliste kirikusse, kus tutvustatakse sealset peaaltarit, mis on pühendatud kahele pühakule – Püha Nikolausele ja Püha Viktorile.
Lõpuks on jalutuskäik vanalinnas, kus tutvustatakse huvitavaid maju ja objekte Tallinna vanalinnas, muuhulgas ka tutvustatakse tuulelippe Lai t. 29 ja Raekoja tuulelippe ja Pikka ja Lühiksest jalga.
Viimane peatükk viib Mattise külla oma vanatädile, kelle kodu Harju tänaval hävis II maailmasõjas. Vanatädi kirjeldas Tallinna pärast märtsipommitamist, õnneks oli ta oma vennaga saatuslikul õhtul teatris ning pääses seetõttu eluga. Küll aga jäid nad üleöö kodutuks ja kaotasid kogu oma vara.
Peale selle raamatu lugemist käin vanalinnas hoopis teise pilguga, oskan vaadata detaile ja silme ette kerkib ka keskaegse Tallinna elu-olu. Soovitan lugeda ja minna vanalinna jalutama! Võtame võib-olla Tallinna vanalinna liiga iseenesestmõistetavana ja ei mõtle selle peale, milline suurepärane ilus ja ajalugu täis Tallinn ikkagi on.

Vaade Tallinnale. Pildi autor: Kristiina Käit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga